Kunda Nordic Tsement on nüüd Heidelberg Materials

Hea klient ja koostööpartner

Aasta on astunud juba viimasesse kvartalisse ja jõudnud omandada sellele aastale iseloomulikumad jooned ning meil on hea meel kirjutada käesolevas infokirjas Tsemendiwabrik sellest, mis on tähtis meie tegemistes.

Käesoleva aasta kujundajad on olnud sõda Ukrainas ja kõrged energiahinnad. Ehitusturg on meil ja ka naabermaades vaatamata kiirele hinnatõusule olnud tegelikult üsna hea. Kuigi oleme mitu korda hindu tõstnud, on müük olnud suhteliselt stabiilne. Järgmisel aastal on siiski oodata ehitusmahtude vähenemist igal pool Läänemere ümbruses.

HeidelbergCement on nüüd Heidelberg Materials. Uus bränd Heidelberg Materials väljendab paremini seda, kes me oleme, ja tsement ei ole enam ammu kõige suurem tegevusvaldkond. Ka Kundas on peale tsemendi olulised veel killustikuäri, arenguprojektid, lubiväetised ja praegu põlevkivi müük. Arvatavasti ootab meidki järgmisel aastal ees nimemuutus.

Kundas tegime järgmise täiendavate tsementsete materjalide katsetootmise - kuivatasime ja jahvatasime Islandilt pärit vulkaanilist tuhka. Vulkaaniline tuhk on looduslik putsolaan, millel on teatud aktiivsus ning see sobib klinkrit tsemendis asendama. Kuna vulkaaniline tuhk on looduslikult tekkinud, siis on selle materjali süsinikujalajälg null ja sellepärast on tegemist paljulubava materjaliga tsemendi loodussõbralikumaks muutmisel. Esimese katsetootmise tegime kevadel, järgmine tuleb novembris.  

Elektrienergia on meie sisendkulu tugevasti kasvatanud ja alati ei ole tsemendi hinnatõus seda kompenseerida jõudnud, sest elektrihind on meie prognoosidest kõrgemale tõusnud. Aga näeme seda nii, et põlevkivi müük on meile omamoodi elektrihinna kompensatsioon. Olukord on selline, et elektrienergia tootja Enefit Power ei suuda ise nii kiiresti põlevkivi tootmist suurendada, kui vaja ja nad ostavad põlevkivi teistelt firmadelt juurde. Meile on põlevkivi müük väga vajalik lisateenistus ning hakkame põlevkivi ise jälle kaevandama.  Hübriidsõja olukorras tuleb energiajulgeolek fossiilkütustega kindlustada, et tuled põleksid - niimoodi algab rohepööre Eestis. 

Me oleme selle aasta jooksul oma keskmist süsinikujalajälge tsemendis suutnud vähendada 650 kilogrammilt tonni tsemendi kohta 621 kilogrammini tonni tsemendi kohta. Seda peamiselt tsemendimargi CEM II turuosa suurendamise abil – tsemendimargis CEM II kasutatakse klinkri asemel rohkem lisandeid. Aastal 2020, kui me kasutasime veel oma tehases toodetud klinkrit, oli see näitaja 807 kilogrammi tonni tsemendi kohta.

Oleme välja mõelnud uue CEM II margi, milles on veel vähem klinkrit, kuid mis on kvaliteedilt sobilik enamiku betoonide tootmiseks. Klinkrist tuleb kõige suurem osa tsemendi süsinikuheitest. Aga see tsemendimark on veel katsetamise järgus ja täpsemalt, kui hästi see CEM II turul vastu võetakse, saame ehk rääkida järgmisel aastal. 

On hea meel tõdeda, et meil ei ole sel aastal ettevõttes juhtunud ühtegi tööõnnetust. Tähtis on, et me ei hakka seda iseenesestmõistetavana võtma ja jätkame pingutusi ohutu ja ka sõbraliku töökeskkonna kujundamiseks.