Kunda tehase roheline jalajälg Sõmeru vallas on väike

Kunda Nordic Tsement kui põlevkivikaevandaja sõlmis 2001. aastal koostöölepingu Sõmeru vallaga, millest lähtuvalt on tegutsetud ja mida järgides oma tegevusi ka planeeritud ja kavandatud.

„Sõmeru vald on rikas maavarade poolest. 85 protsenti valla territoo­riumist võiks üles kaevata, kuna siin paiknevad Ubja põlevkivi kaevandus-väli ja Aru-Lõuna lubjakivikarjäär. Lisaks sellele on kogu valla territoo­riumil suured passiivsed põlevkivi-ja fosforiidivarud," ütleb Sõmeru valla vallavanem Peep Vassiljev, kes on oma ametis olnud 12 aastat. 2001. aastal sõlmisid esmakordselt Eestis Kunda Nordic Tsement ja Sõmeru vald raamlepingu (mis oli esimene selletaoline ettevõtte ja omava­litsuse vaheline heatahte avaldus Eestis), milles kirjapandu täitmine on vallaelanikel, eelkõige aga just Ubja küla inimestel, aidanud leevendada maavara kaevandamisest tekkinud ebameeldivusi.

Karjäär keset küla

2000. aasta mais esitas AS Kunda Nordic Tsement keskkonnaminis­teeriumile taotluse põlevkivi kar­jääriviisiliseks ehk siis lahtiseks kaevandamiseks tsemenditehase tarbeks Ubjas. Algatati keskkonna­mõjude ekspertiis, mille tulemused kinnitati pärast diskussioone ja aru­telusid Ubja elanike ja Sõmeru val­lavalitsusega. Taotlus rahuldati ja alustati karjääri rajamise töödega. Karjäär avati 2005. aastal.

Vallavanema sõnul asub kar­jäär Ubja 289 elanikuga külas ja sestap suhtusid ka külainimesed põlevkivi kaevandamisse kartu­sega, et nende igapäevaelu hak­kavad segama müra ning tolm. Kardeti ka lõhkamist ja kaevude kuivamist. Viimane kartus läkski tõeks. Vallavanem märgib, et kaks aastat vedas autotsistern tehase kulu ja kirjadega ning valla orga­niseerimisel Ubja piirkonna ini­mestele vett. Kunda tehas kandis ka hoolt, et 43 peret Ubja karjääri mõjupiirkonnas saaks endale uue puurkaevu. Nüüd ollakse juba tar­gemad ja kuna üsna pea on käiku minemas 162 ha suurune Toolse-Lääne karjäär, siis on kavas sõl­mida enne kaevandamise algust jälle raamleping, kus oleks kirjas ka uute puurkaevude rajamine juba enne kaevandamise algust.

Tulles tagasi 2001. aasta koos­töölepingu juurde, siis meeldivaid üllatusi on tulnud külaelanikel eel­arvamustest hoolimata kogeda. Val­lavanem räägib, et kaevandusalal tehakse metsa raadamist, saadud puud aga jagatakse tasuta külaela­nikele kütteks. Lõhkamist ka pole olnud, kuna tehas kasutab kaevan­damisel Eesti võimsamat hüdrau­lilist ekskavaatorit. Kaevandatud põlevkivi purustatakse rootorpu-rustiga laoplatsil suureteralise liiva mõõtu ja seetõttu ei kolise põlevkivi metallvagunitesse kukkumisel.

Koostöö tehasega on viinud selleni, et Ubja külas on uuenda­tud välisvalgustust ja teekatteid, ehitatud kõnnitee ja tehtud palju muudki.

Tuleb uus koostööleping

Vallavanem Peep Vassiljev lisab, et enne Toolse-Lääne karjääri töölehakkamist sõlmitakse uus raamleping, kus samuti saab kirja pandud teatud mängureeglid, need tingimused on kirjas ka kaeveloa taotluses. Seal on näiteks kirjas, et enne kaevetöödega alustamist teeb tehas piirkonnas hoonete inventari­seerimise. Seda juhuks, kuilõhkami-sed tekitavad hoonetele kahjustusi.

„Kunda tehasega on meil kuju­nenud välja ladus koostöö - kaks korda aastas toimub Ubja inimes­tega kohtumine, kus räägitakse tekkinud probleemidest ja antakse ülevaade toimuvast. Pole nii, et kohtutakse alles siis, kui midagi ebameeldivat on juhtunud," selgi­tab Vassiljev.

Aru-Lõuna lubjakivikarjääris jagub maavara kaevandamist veel umbes 4-5 aastaks. Seejärel tuleb karjäär rekultiveerida. «Karjääri nõlvad tehakse laugemaks, sinna tuleb veekogu sügavusega 9-10 meetrit, kuhu lastakse sisse kalad. Veekogu juurde tuleb ka suplus-koht ja väike paadisadam," kõne­leb vallavanem.

Vallavanema sõnul on problee­miks hoopiski piirkonna lõunaosas paiknev mahajäetud Ubja vana kaevandus. «Kaevanduskäigud, mille asukohti pole ka täpselt teada, varisevad sisse ja maapinda tekivad langatused. Siin pole enam võimalik kahjustuste ennetamine, vaid ainult nende parandamine."

Maavaraderikas vald

•• Põlevkivi avastati esmakord­selt Sõmeru vallas Kohalas.

•• Ubja kaevandusväli asub Eesti põlevkivimaardla loode­nurgas, põlevkihi avamusjoone lähedal, Pandivere kõrgustiku põhjanõlval.

•• Juba 1920. aastal avati rii­gile kuuluv väike põlevkivi-karjäär Vanamõisa küla juures Kunda-Rakvere raudtee ääres eesmärgiga uurida põlevkivist õli tootmise võimalusi.

• • 1926. aastal alustati kontses­siooni alusel põlevkivi kaevan­damist Kunda tsemenditehase tarbeks Ubja ja Vanamõisa küla vahetus naabruses.

•• Karjääris kaevandati põlev­kivi vähesel määral aastateni 1931. Veel aastatel 1950-1960 oli osa kaevandatud alast täide­tud veega, kohalikud elanikud kasutasid seda supluskohana.

•• Avakaevandamine jätkus periooditi koos allmaakaevan­damisega aastail 1929-1955 ja seda kihi avamusjoone lähedal kaevandusvälja põhjaosas.

•• Avakaevandamise alad põhja­ja loodeosas jäid rekultiveerimata.
 

Eesti Päevaleht
Erileht Põlevkivileht