Tänavusel ohutuspäeval keskenduti riskiteadlikkuse tõstmisele
Töötervishoid ja -ohutus on Kunda Nordic Tsemendis jätkuvalt prioriteediks. Praegu on pea kõikides HeidelbergCementi ettevõtetes käimas traditsiooniline ohutusnädal. Kunda Nordic Tsemendis peeti teisipäeval kontserniülese ohutusnädala raames traditsioonilist ohutuspäeva, kus erilist tähelepanu pöörati riskiteadlikkuse suurendamisele.
Pärast tegevdirektor Meelis Einsteni sissejuhatavat ettekannet keskenduti ohutuspäeval pikemalt riskianalüüsi teostamisele - algul kuulati sel teemal riskijuhi ettekannet ning päeva lõpus lahendati praktiline ülesanne.
„Riskiteadlikkust tuleb töötajate seas tõsta, sest nii suudame paremini näha ja tajuda riske oma töökeskkonnas, neid hallata ja vajadusel vältida. Riskidest teadlik olemine aitab ära hoida juhtumeid, kus asume tööülesandeid täitma ilma riske hindamata ning võime sattuda õnnetusse, sõnas Kunda Nordic Tsemendi riskijuht Peeter Toom.
„Rõõm on tõdeda, et meie töötajate riskiteadlikkus on heal tasemel. Töötajad teavad ohutegureid oma töökohtadel ning oskavad neid hinnata ja nende kahjulikku mõju vältida. Läbi tänaste loengute ja harjutuste anname töötajatele mõned näpunäited ja tööriistad riskianalüüside teostamiseks. Probleemiks on juhtumid, kus töötajad teavad ohutegureid ja riske, kuid asuvad tööülesandeid ellu viima ilma riskianalüüsi teostamata. Selline käitumine võib endaga kaasa tuua ohtliku olukorra või halvimal juhul tööõnnetuse.
Oluline roll on riskianalüüsi teostamisel. Selleks tuleb esmalt kirja panna ohutegur ja selle kahjulik mõju. Seejärel tuleb fikseerida olemasolevad tõkked ja hinnata ohuteguri suurust, võimalust sellega kokku puutuda ja kahju suurust, mida kokkupuutel võid saada. Hoolikalt tuleb mõelda, mida saaksid teha, et riskihinnet (tõenäosuse ja ohuteguri suuruse korrutis) vähendada. Siis tuleb kirja panna meetmed ja riski uuesti hinnata. Kui tulemus on roheline – suurepärane. Kui tulemus on kollane (oranž) – tuleb tegutseda ettevaatlikult, kui tulemus on punane – tuleb leida lisameetmeid riski vähendamiseks. Seejärel tuleb võtta järgmine ohutegur ja protsessi korrata
"Riskianalüüs aitab töökeskkonda ohutumaks muuta."
„Suurimaks takistuseks riskianalüüside läbi viimisel on riskide alahindamine ning aja kokkuhoid,“ sõnas Peeter Toom. Kuid nii see ei tohiks olla - tänu riskianalüüsile saame ära hoida ohtlikud olukorrad, peaaegu õnnetused ja tööõnnetused,“ tõdes Peeter Toom.
Lisaks riskidele kuulati ohutuspäeval Tervise Arengu Instituudi vanemspetsialisti Külli Luuki ettekannet stressist, selle ära tundmisest ning abinõudest, mis aitavad olukorraga toime tulla ning meeleseisundit tasakaalustada ning päeva lõpus BCSi lektori Andrus Koka ettekannet küberturvalisusest.