Kunda uued tsemendid on keskkonnasõbralikumad
Eesti CO2 heide väheneb klinkri tootmise lõpetamise tõttu 600 000 tonni võrra aastas
Kunda Nordic Tsement on seoses Kundas klinkri tootmise lõpetamisega välja töötanud uued tsemendid. Nüüdseks on ümberkorraldused lõppenud ja uued tsemendid saadaval.
„Kunda Nordic Tsement on turgu valitsev tervikliku tooteportfelliga tsemendifirma. Meie uued tsemendid katavad meie tarbijate kõik olulisemad kasutusvaldkonnad,” ütles AS-i Kunda Nordic Tsement tegevdirektor Meelis Einstein. „Praegu ostame tsemenditootmise põhitooret klinkrit sisse kontserni HeidelbergCement Group Slite tehasest Rootsis, kus on kaasaegse tootmisprotsessi tõttu võimalik toota väiksema süsinikujalajäljega tooret,” lisas Einstein.
Kundas klinkri tootmise lõpetamine vähendab AS Kunda Nordic Tsemendi süsinikujalajälge ca 28%.
Eesti CO2 heide väheneb klinkri tootmise lõpetamise tõttu umbes 600 000 tonni võrra aastas.
„Meie üleminekul Slite klinkrile oli eesmärgiks et tsementide lõppnäitajad jääksid samaks ja et kvaliteet teatud osas paraneks,” sõnas AS-i Kunda Nordic Tsement müügidirektor Imre Leetma. „Uus klinker on muutnud ka Kundas valmistatavate tsementide omadusi, paljuski paremuse suunas. Klinkri kui tsemendi kõige kallima komponendi kulu tsemendi koostises on olnud võimalik veidi kahandada, tsementide parameetreid säilitades. Tsementide arendamises teeme jätkuvalt koostööd Tallinna Tehnikaülikooli ja Tallinna Tehnikakõrgkooli teadlastega,” täiendas Leetma.
Kunda uued tsemendid:
- Normaaltsement, CEM I 42,5N;
- Kiirtsement, CEM I 42,5R;
- Ultratsement, CEM I 52,5R;
- Sulfaadikindel tsement, CEM I 42,5N-SR 5;
- Komposiittsement, CEM II/A-M(T-L)42,5R.
Pakituna väljastab AS Kunda Nordic Tsement nendest Normaaltsementi (CEM I 42,5N), 40kg kottides.
„Võrreldes vanade Kunda tsementidega on teatavaid erinevusi, kuid tsementide põhinäitajad jäid paika,” rõhutas AS-i Kunda Nordic Tsement marketingijuht Andrus Rekka. „Uutel tsementidel on veidi lühemad tardumisajad, algtugevused on kõrgemal, lõpptulemused veidike madalamal. Veevajadus vähenes, mis on positiivne. Võib öelda, et tsementide kvaliteet on keskmiselt tõusnud,” täiendas Rekka.
Andrus Rekka: „Iga uus tsement vajab retsepti, sertifitseerimist ja palju muud, ning seda kõike tihedas koostöös klientidega. Kogu toodangu uuendamine on meie klientidele – ehitajatele, betoonitootjatele, betoonelementide tootjatele – toonud kaasa vajaduse oma betoonisegude retsepte uuendada ning tulemusi põhjalikult katsetada. Praeguseks on see periood peaaegu lõppenud.”
Samaaegselt teiste tsemendimarkide uuendamisega toimus ka põlevkivituhktsemendi retsepti uuendamine. Komposiitsement CEM II/A-M(T-L)42,5R on nüüdsest keskkonnasõbralikum, sest selle tootmisel tekib vähem süsihappegaasi.
Uue tsemendimargi kasutuselevõtt on tingitud sellest, et Eesti Energia Narva elektrijaamad vahetasid tolmpõletuskatlad välja keevkihtkatelde vastu ning keevkihtkatelde tuhka ei oldud siiani tsemendi sideainena kasutatud. Nüüdseks on keevkihtkatelde tuhk tsemendi koostisosana sertifitseeritud, laborikatsed läbinud ning uus komposiittsement on saadaval.
Imre Leetma: „Narva Elektrijaamade keevkihtkatelde tuhk läheks muidu tuhaväljadele ladestamisele. Teiste tööstusharude tootmisjääkide kasutamine aitab meil säästa energiat ja tooret, mille tulemusel väheneb lõpptoote – tsemendi süsinikujalajälg. Uue Slite klinkriga sobib uus Narva elektrijaamade tuhk isegi paremini.
Komposiittsement CEM II on ehitajate poolt hästi vastu võetud. Tarbija, kellele ta sobib, on ta odavam kasutada – tsementi kulub vähem. Usun, et järgmisel aastal on CEM II meie müüduim tsement.”
AS Kunda Nordic Tsement on HeidelbergCement Groupi kuuluv tsemendi- ja killustiku tootmise ettevõte. Ettevõttes töötab 89 inimest. AS-i Kunda Nordic Tsement käive oli 2019. aastal 42 miljonit eurot.
Kundas on tsementi toodetud alates 1872. aastast.